Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Merkez Bankası’nın 820.7 Milyar Liralık Zararı ve Alınan Kritik Karar

Merkez Bankası’nın 820.7 Milyar Liralık Zararı ve Alınan Kritik Karar

haber haber - - 3 dk okuma süresi
18 0

Merkez Bankası, Hazine’ye Zararın Tamamını Karşılayana Kadar Kâr ve İhtiyat Akçelerini Aktarmayacak

Merkez Bankası Banka Meclisi’nin 30 Nisan Salı günü yapacağı Olağan Genel Kurulu’nda 820.7 milyar liralık devasa zararla ilgili alınacak kritik karar SÖZCÜ tarafından ulaştırıldı.

Yeni Kararla Hazine Önemli Bir Geliri Kaybederken, Merkez Bankası Zararın Sorumluluğunu Üstlendi

Söz konusu karara göre, Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıllarda elde edeceği kâr ve ihtiyat akçeleri, zararın tamamı karşılanana kadar Hazine’ye aktarılmayacak. Bu doğrultuda, bu yıl 9 milyar 330 milyon liralık ihtiyat akçesinin aktarımından vazgeçildi.

2023 Yılı Faaliyet Raporu’nda 820 Milyar Liraya Ulaşan Zarar Açıklandı

Henüz açıklanmayan 2023 yılı Faaliyet Raporu’nda Merkez Bankası’nın dönem zararının 820 milyar 765 milyon liraya ulaştığı belirtildi. Bu zararın karşılanması için alınan karar, 30 Nisan’da halka açıklanacak.

Hazine’nin Kaynak Temini Zorlaşacak, Vergi Artışları Kaçınılmaz Hale Gelecek

Yeni kararla birlikte Hazine, önemli bir geliri kaybederken, Kur Korumalı Mevduat dolayısıyla oluşan devasa zararın faturası da Merkez Bankası’nın sırtına yıkılmış oldu. Hazine’nin kaynak temini için vergi artışlarına başvurması kaçınılmaz hale gelecek.

Merkez Bankası’nın Geçmiş Yıllarda Hazine’ye Aktardığı Kâr ve İhtiyat Akçeleri Şimdi Kesilecek

TCMB, son 3 yılda Hazine’ye 155 milyar lira kâr payı verirken, ayrıca milyarlarca lira da ihtiyat akçesi gönderdi. Bu gelirlerin kesilmesiyle Hazine’nin bütçe ihtiyaçlarını karşılamak için vergi artışlarına ve harcamalarda kısıntılara gitmesi gerekecek.

Faik Öztrak’ın Değerlendirmesi ve Geleceğe Yönelik Uyarıları

CHP Milletvekili Faik Öztrak, Merkez Bankası’nın zararının yarattığı etkileri sosyal medyada paylaştı. Öztrak’ın hesabına göre, bu paralarla çok sayıda altyapı ve sosyal projeler hayata geçirilebileceği belirtildi. Ancak şimdi, vatandaşın bu zararın faturasını ödemesi gerekecek.

İlgili Yazılar