Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Merkez Bankası’nda Performans Skandalı: Devasa Zarara Rağmen Yüksek Tazminatlar

Merkez Bankası’nda Performans Skandalı: Devasa Zarara Rağmen Yüksek Tazminatlar

haber haber - - 2 dk okuma süresi
11 0

Merkez Bankası 818.2 Milyar Liralık Zararla Rekor Kırdı

Merkez Bankası, açıkladığı 818.2 milyar liralık devasa zararla tüm zamanların rekorunu kırdı. Ancak bu rekor zarara rağmen performans skandalı yaşandı.

Performans Tazminatıyla Yüksek Ödemeler Yapıldı

Banka yönetimi, rekor zarara rağmen başkan, başkan yardımcıları, Para Politikası Kurulu üyeleri dahil 3 bin 835 personelin tamamına ‘performans tazminatı’ adı altında maaşlarının 2 ile 4 katı oranında para ödülü verdi. Ancak taşeron çalışanlar bu tazminattan yararlandırılmadı.

Yüksek Düzeyde Performans Tazminatı Dağıtıldı

Merkez Bankası’nda maaşlar diğer kamu kurumlarına göre yüksek olduğundan performans ödülleri de yüksek düzeylere ulaştı. Üst düzey yöneticiler, brüt 250 bin liranın üzerinde maaş alıyor ve 4 maaş tutarında performans tazminatı alanlara yaklaşık 1 milyon liralık ödül verildi.

Sayıştay Uyarısına Rağmen Ödemeler Devam Ediyor

Sayıştay’ın 2019 yılı raporunda performans tazminatının belirli bir başarı kriterine dayanması gerektiği vurgulanmıştı. Ancak Merkez Bankası’nın zarar etmesi nedeniyle ortada ödüllendirilecek bir başarı bulunmuyor. Banka yönetimi, uyarılara rağmen yönetici kademesinde bulunanlara 4’er maaş, diğer çalışanlara 2’şer maaş performans tazminatı ödemeye devam ediyor.

İlgili Yazılar