Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Merkez Bankası, Devasa Zararla İktidarın Harcamalarını Finanse Edecek

Merkez Bankası, Devasa Zararla İktidarın Harcamalarını Finanse Edecek

haber haber - - 1 dk okuma süresi
19 0

Merkez Bankası, Nakit Kaynak Aktaracak

Merkez Bankası, rekor düzeydeki 818.2 milyar liralık devasa zarara rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’na 11 milyar 907 milyon lira nakit kaynak aktaracak. Bu miktarın 9 milyar 330 milyon lirası ihtiyat akçesi, 2 milyar 577 milyon lirası ise vergi olarak ödenebilecek.

İhtiyat Akçesi ve Vergi Ödemeleri

2019’da Merkez Bankası Kanunu değiştirilerek birikmiş ihtiyat akçelerinin tamamının Hazine’ye aktarılmasının yolu açıldı. Bankanın hesaplarında görünen 9 milyar 330 milyon lira dağıtılabilir ihtiyat akçesi, 30 Nisan’da yapılacak Merkez Bankası Genel Kurulu’nda nasıl kullanılacağı konusunda merak konusu.

Merkez Bankası, zarar ettiği için 2013 bilançosu üzerinden bu yıl Kurumlar Vergisi ödemeyecek. Ancak Gelir Vergisi mükellefi olduğu için 2023 yılı faaliyetleri nedeniyle Maliye’ye 2 milyar 577 milyon lira vergi ödeyecek.

Ekonomideki dengelerin bozulduğu ve hızla fakirleşen halkın yanı sıra devletin kaynak ihtiyacının artmasıyla birlikte, Merkez Bankası’nın bu nakit kaynağı iktidarın harcamalarını finanse etmesine olanak sağlayacak.

İlgili Yazılar