Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Mehmet Yiğit Kimdir? Sanatçının Hayatı ve Albümleri

Mehmet Yiğit Kimdir? Sanatçının Hayatı ve Albümleri

admin admin - - 4 dk okuma süresi
28 0

1989 yılında Kütahya’nın Simav ilçesindeki Ortacı köyünde doğan Mehmet Yiğit, küçük yaşlardan itibaren babasının bağlama çalmasından etkilenerek müziğe ilgi duymaya başladı. Aslan burcu olan Yiğit, günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okulda müzik öğretmenliği yapmaktadır. Sanatçı, Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait türkülerle birlikte, özellikle Kütahya yöresine ait eserleri seslendirmektedir.

Karakeçili Yörüklerinden gelen Mehmet Yiğit, yörük türkülerine özel bir merak beslemektedir. Kütahya, Manisa, Balıkesir ve Uşak illerinde köy köy dolaşarak, unutulmaya yüz tutmuş yörük türkülerini toplayıp gün yüzüne çıkarmıştır. Yörük kültürünü tanıtma misyonunu üstlenen Yiğit, yörük düğünlerinde, festivallerde ve çeşitli konserlerde sahne almaktadır. Sanatçının YouTube kanalında 210 video bulunmaktadır ve burada yörük düğünlerinden görüntüler ile kendi kliplerini paylaşmaktadır.

Eğitim ve Kariyeri

Mehmet Yiğit, 10 yaşında babasının desteğiyle TRT İstanbul Radyosu emekli saz sanatçısı Ali Orhan Dağlı’dan bağlama ve tavır dersleri almaya başladı. Ayrıca Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Adem Sevinç yönetiminde koro ve repertuar dersleri aldı. TRT İstanbul Radyosu’nun gençlik korosunda iki yıl boyunca saz sanatçılığı yaptı. Daha sonra Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği bölümünden mezun oldu. 2014 yılında müzik öğretmeni olarak Ağrı’nın Patnos ilçesinde göreve başlayan Yiğit, ardından İstanbul Sancaktepe 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’na tayin oldu.

Albüm Çalışmaları ve Performansları

Mehmet Yiğit’in bugüne kadar yayımladığı 7 albüm bulunmaktadır:

 1. Ne Oldu Sana Kütahyalım (2015, Ünersoy Yapım)
 2. Halim Perişan (2021, Silvana Müzik)
 3. Göçebe (2021, Mehmet Yiğit Yapım)
 4. Mecbur muyum? (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 5. Yörüğün Türküsü (2022, Mehmet Yiğit Yapım)
 6. Maraş’a Ağıt (2023, Mehmet Yiğit Yapım)
 7. Simav Kaşık Havaları (2024, Mehmet Yiğit Yapım)

Mehmet Yiğit, yurt içinde birçok konser vermiş ve çeşitli televizyon programlarında yer almıştır. 2022 yılının Aralık ayında TRT Müzik Kanalı’nda Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu’nun sunduğu ‘Zamane’ programında yörük türkülerini seslendirmiştir. Bu performansı sosyal medyada büyük ilgi görmüştür. Daha sonra TRT Türkü radyosunda ‘Annemin Türküsü’ adlı müzik programına katılan Yiğit, müziğe başlama hikayesini şöyle anlatmıştır:

“Küçük yaşta babamın eve aldığı bağlama ile uğraşarak, ondan ilham aldım ve birkaç eser çıkarmaya başladım. Bu süreç, hayatımın dönüm noktası oldu. Babamın desteğiyle eğitimlerimi tamamladım ve kendimi müzik camiasında buldum. Yörük kültürüne ve türkülerine büyük ilgi duyuyorum ve bu kültürü tanıtmak, genç nesillere aktarmak için elimden geleni yapacağım.”

Mehmet Yiğit, müziğe olan tutkusuyla ve yörük kültürüne olan bağlılığıyla Türk halk müziği camiasında önemli bir yer edinmeye devam etmektedir.

Mehmet Yiğit’in Sosyal Medya Profilleri:

https://www.instagram.com/mehmetyigitofficiall

https://www.facebook.com/Mehmetyigitresmisayfa

https://www.youtube.com/@mehmetyigitt

Spotify:

İlgili Yazılar