Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. MEB Otizmli Öğrencilere Yönelik Eğitimlerini Artırıyor

MEB Otizmli Öğrencilere Yönelik Eğitimlerini Artırıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

MEB, Otizmli Öğrencilere Destek Eğitim Odaları ve Materyaller Sağlıyor

Milli Eğitim Bakanı, CHP’li Milletvekilinin otizmli öğrenci sayısına ilişkin sorusuna cevap verdi. Son 15 yılda 217 bin 669 bireye otizm tanısı konulduğunu belirten Bakan, her biri için eğitim planlaması yapıldığını açıkladı.

375 Bin 653 Öğrenci Kaynaştırma/Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Alıyor

Bakanlık verilerine göre, 2024 itibariyle MEB’e bağlı okullarda 375 bin 653 öğrencinin kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim aldığı belirtildi. Bu sayının 2020’de 318 bin 327 olduğu bilgisi paylaşıldı.

Özel Eğitim Materyalleri ve Hikaye Setleri Öğrencilere Ulaştırılıyor

Öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla matematik, hayat bilgisi, fen bilgisi, Türkçe, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini içeren materyal setinin hazırlandığı ve 81 ile dağıtıldığı bildirildi. Ayrıca, öğrencilere yönelik ‘Özel Sokağın Çocukları’ zenginleştirilmiş hikaye seti oluşturuldu.

Öğretmenlere Hizmet İçi Eğitimler Veriliyor

Bakanlık, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim kalitesini artırmak amacıyla 10 farklı alanda 5 bin 694 öğretmene hizmet içi eğitim sundu. Bu kapsamda, 494 öğretmene eğitici eğitimi verildiği açıklandı.

Toplamda 69 bin 308 öğretmenin katıldığı eğitim seminerleriyle kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının desteklendiği ve öğretmenlerin bu konuda bilinçlendirildiği belirtildi.

İlgili Yazılar