Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Lombardelli: Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmelere İlişkin Değerlendirmeler

Lombardelli: Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Gelişmelere İlişkin Değerlendirmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Lombardelli’den Türkiye Ekonomisi İçin Önemli Açıklamalar

Lombardelli, OECD’nin Ekonomik Görünüm Raporu’na ilişkin Türkiye’deki para ve maliye politikasındaki değişiklikleri memnuniyetle karşıladığını belirtti. Enflasyonun düşmesinin beklendiğini vurgulayan Lombardelli, politika faizindeki seviyenin korunması gerektiğini ve sıkı politika duruşunun devam etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye ekonomisinin büyüme tahminlerini paylaşarak, sıkılaştırıcı adımların ekonomide yavaşlamaya yol açabileceğini belirtti.

Dünya Ekonomisindeki Gelişmelere Yönelik Lombardelli’nin Değerlendirmeleri

Lombardelli, dünya ekonomisindeki büyüme tahminlerinde artış olduğunu, özellikle ABD ve Hindistan gibi ülkelerde büyüme beklentilerini yükselttiklerini ifade etti. Euro Bölgesi’nde resesyon endişelerine rağmen büyüme beklentilerini paylaşan Lombardelli, Avrupa ve ABD ekonomileri arasındaki farkın 2025’te daralacağını öngördüklerini belirtti.

Merkez Bankaları ve Faiz İndirimi Beklentileri

Lombardelli, merkez bankalarının faiz politikalarına ilişkin beklentilerini açıkladı. Avrupa’da faiz indirimine ABD’den önce başlanmasını beklediklerini belirten Lombardelli, ülkelerin kendi koşullarına göre faiz indirimlerinin zamanlamasının değişebileceğini ve enflasyon verilerinin belirleyici olacağını kaydetti.

Dünya Ekonomisindeki Büyüme Tahminleri

OECD Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, dünya ekonomisi geçen yıl %3,1 büyürken, 2023 ve 2025 için büyüme tahminlerinin sırasıyla %3,1 ve %3,2 olduğu ifade edildi. Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerine de değinen Lombardelli, Çin, ABD, Euro Bölgesi ve Türkiye gibi ülkelerin büyüme beklentilerini paylaştı.

İlgili Yazılar