Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Lahey’de Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasında yeni gelişmeler

Lahey’de Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasında yeni gelişmeler

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin UAD’de İsrail’e karşı aldığı tedbirleri görüşmek için açtığı dava devam ediyor

Lahey merkezli UAD’de Güney Afrika’nın, İsrail’in Gazze’deki saldırılarının neden olduğu zararların telafisi için yeni tedbirler alınması talebiyle açtığı dava devam ediyor. Güney Afrika’nın temsilcileri, duruşmada İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştirerek adaletin sağlanmasını talep ettiler.

Güney Afrika’nın Lahey Büyükelçisi ve hukuk heyeti duruşmada görüşlerini sundu

Lahey’de yapılan duruşmada, Güney Afrika’nın Lahey Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela ve hukuk heyeti, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak mahkemeden adaletin sağlanmasını istediler. Madonsela, İsrail’in cezasızlıkla hareket ettiğini ve bu durumun adalet arayışını zorlaştırdığını vurguladı.

İsrail’in Gazze’deki eylemleri soykırım suçunu oluşturuyor

Güney Afrika’yı temsil eden avukatlar, İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirttiler. Avukatlar, İsrail’in Gazze’deki saldırılarıyla uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve soykırım suçunun kanıtlarının bulunduğunu ifade ettiler.

Güney Afrika’nın talep ettiği tedbirler ve mahkemenin aldığı kararlar

Güney Afrika, İsrail’e karşı alınmasını talep ettiği yeni tedbirler arasında İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurması, uluslararası yardım kuruluşlarına engelsiz erişim sağlaması ve mahkemeye rapor sunması bulunuyor. UAD, daha önce İsrail’e karşı aldığı tedbirlerin yeterli olduğunu belirtmişti ancak Güney Afrika yeni tedbirlerin alınmasını talep etmeye devam ediyor.

Türkiye’nin de dava sürecindeki rolü

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Adalet Müşaviri Dr. Abdullah Ömeroğlu da duruşmayı takip etti. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin davaya müdahil olacağını açıklamıştı. Türkiye, Güney Afrika’nın yanında durarak İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınadı ve adaletin sağlanmasını desteklediğini belirtti.

İlgili Yazılar