Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Küresel Piyasalarda ABD Verileri ve Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri

Küresel Piyasalarda ABD Verileri ve Fed’in Faiz İndirimi Beklentileri

haber haber - - 3 dk okuma süresi
13 0

ABD Verileri ve Fed Beklentileri

Küresel piyasalarda, ABD’de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığa işaret etmesi sonucunda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin kasım ayına ertelenmesiyle risk algısının arttığı görülüyor. Bugün, yoğun veri gündemi yatırımcıların odağında yer alıyor. ABD’de açıklanan makroekonomik veriler güçlü sinyaller vermeye devam ederken, Fed yetkilileri enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istedikleri ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiğine yönelik söylemlerini destekliyor.

Kritik Veriler Açıklandı

ABD’de dün açıklanan verilere göre, öncü imalat sanayi, hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentileri aşarak, ülkede ekonomik faaliyetin hızlandığına işaret ediyor. İmalat sanayi PMI mayısta aylık 0,9 puan artarak 50,9’a, hizmet sektörü PMI 3,5 puan yükselerek 54,8’e ve bileşik PMI 3,1 puan artarak 54,4’e çıktı. İlk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı beklentilerin altında kalırken, yeni konut satışları nisanda piyasa tahminlerinin altında gerçekleşti.

Tahvil, Dolar, Altın ve Petrol Değerleri

Bu gelişmelerle birlikte, ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil faizi artış kaydederken dolar endeksi yükseliş eğilimini sürdürüyor. Altının ons fiyatında artış yaşanırken, Brent petrolün varil fiyatı düşüş serisine devam ediyor.

Amerika ve Asya Piyasaları

Amerika borsalarında dün yaşanan düşüş bugün vadeli kontratlarda negatif bir seyir gösterirken, Avrupa borsaları karışık bir seyir izliyor. Asya’da ise satış ağırlıklı bir seyir var ve özellikle Japonya’da belirsizlikler dikkat çekiyor.

Yurt İçi Piyasalar

Dün satışlarla kapanan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü azalışla tamamlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini sabit bıraktı ve zorunlu karşılık oranlarını artırdı. Dolar/TL ise yatay seyir izliyor. Bugün, finansal hizmetler güven endeksi ile ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

İlgili Yazılar