Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kremlin Sarayı’ndan Rusya-Belarus Görüşmesi Açıklaması

Kremlin Sarayı’ndan Rusya-Belarus Görüşmesi Açıklaması

haber haber - - 2 dk okuma süresi
12 0

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko Minsk’te Buluştu

‘Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Belarus’u ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, başkent Minsk’teki Bağımsızlık Sarayı’nda bir araya geldi. İkili başlayan görüşme, iki ülkenin bakanları, başbakan yardımcılarının da katılımıyla genişletilmiş formatta devam etti.

Görüşmede İkili İlişkiler ve Entegrasyon Süreci Ele Alındı

Görüşmelerde, ikili ilişkiler, Rusya-Belarus Birlik Devleti kapsamındaki entegrasyon süreci ve güncel uluslararası meseleler ele alındı. Putin ile Lukaşenko, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin: “Ticaret Hacmi Rekor Seviyeye Ulaştı”

Putin, Belarus ile ilişkilere değinerek, “Karşılıklı ticaret hacmi her geçen yıl istikrarlı şekilde artıyor. İkili ticaret hacmi geçen yıl yüzde 5’ten fazla artarak rekor seviyeye, 46,5 milyar dolara ulaştı. İki ülke arasında gerçekleşen ticari ödemelerin yüzde 90’ından fazlası ulusal parayla yapılıyor.” dedi.

Putin: “Belarus Ekonomisine 5 Milyar Doların Üzerinde Yatırım Yaptık”

Ülkesinin Belarus ekonomisine 5 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını dile getiren Putin, Belarus’ta 2 bin 500’den fazla Rus şirketinin faaliyet gösterdiğini bildirdi. Savunma alanındaki işbirliğine de değinen Putin, iki ülke arasındaki güvenliğin önemine vurgu yaptı.

Putin: “Ukrayna İle Müzakerelere Hazırız”

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler konusuna da değinen Putin, müzakerelerden hiçbir zaman vazgeçmediklerini belirterek, “Biz buna hazırız.” dedi. Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Lukaşenko: “Güvenlik ve Savunmaya Önem Veriyoruz”

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, güvenlik ve savunma ile ilgili konuları ele aldıklarını belirterek, “Sınırlarımızda 90 bin yabancı askerin katılımıyla tatbikatlar düzenleniyor. Amerikalılar, Almanların sınırlarımızda olması ilginç. Bu nedenle güvenliğe önem veriyoruz.” dedi.

İlgili Yazılar