Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İzlanda’daki Yanardağ Patlamasında 3,5 Kilometrelik Çatlak Oluştu

İzlanda’daki Yanardağ Patlamasında 3,5 Kilometrelik Çatlak Oluştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
14 0

Volkanik Aktivitede Azalma Görülse de Devam Eden Lav Akışı

İzlanda’da yaşanan yanardağ patlamasının ardından 3,5 kilometre uzunluğunda bir çatlak oluştu. Magmanın yeraltında birikmesi sonucu meydana gelen patlama, önceki güne nazaran azalma gösterse de lav akışının ve püskürmelerin devam ettiği gözlemlendi.

Grindavik Kentinde Elektrik Kesildi, Yollar Lava İle Kaplandı

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e 50 kilometre uzaklıktaki Grindavik kentinde elektriğin kesildiği ve yolların bazılarının lav ile kaplandığı belirtildi. Grindavik Belediye Başkanı Fannar Jonasson, durumun iyiye ilerlediğini söyledi.

Lav Püskürmesi ve Yüksek Miktarda Magma Gözlemlendi

Lancaster Üniversitesi’nden Volkanolog Dave McGarvie, patlama sonucu çıkan lav miktarının oldukça fazla olduğunu aktardı. McGarvie, magmanın 50 metre yükseğe fışkırdığını ve patlamanın önceki dört patlamadan daha güçlü olduğunu belirtti. Bu durumun sebebinin magmanın yeraltında birikmesi olduğunu açıkladı.

Reykjanes Yarımadası’ndaki Fagradals Yanardağı’nın Faaliyetleri

Reykjanes Yarımadası’nda bulunan ve 2021’de faaliyete geçen Fagradals Yanardağı, 6 bin yıl sonra lav püskürtmeye başlamıştı. İzlanda’nın bu bölgesinde daha önce hiç yaşanmayan bu tür patlamalar, bölgedeki bilinmeyen volkanik aktiviteyi gözler önüne seriyor.

İlgili Yazılar