Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İtalyan Donanması’na Ait Gemilerin Sökümü İzmir’de Devam Ediyor

İtalyan Donanması’na Ait Gemilerin Sökümü İzmir’de Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

İtalyan Donanması’na Ait Gemiler İzmir’e Demirledi

İtalyan donanmasına ait iki devriye gemisi ile iki firkateynin ardından üç denizaltı da söküm işlemleri için İzmir’in Aliğa ilçesine demirledi. Denizaltıların asbest ve zehirli kimyasal madde barındırma riskine dikkat çekilmişti. Söz konusu gemilerin tehlikeli madde envanter raporları (IHM) kamuoyuyla bir türlü paylaşılmadı.

Çevre Örgütlerinden Endişe Uyarısı

Greenpeace İtalya, gemilerin çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan söküleceğini, söküm yapılacak tersanenin Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uymadığını aktardı. Açıklamada Aliağa’da asbest yönetimi, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda ciddi düzensizliklerin olduğu vurgulandı.

İtalya Savunma Sanayi Ajansı’nın İhalesi

Avrupa Birliği standartları nedeniyle birçok ülkenin sökümünü reddettiği deniz araçları için İtalya Savunma Sanayi Ajansı’nın düzenlediği ihaleyi 1.7 milyon avroya Ege Çelik adlı şirket almıştı. İtalya Savunma Sanayi Başkanlığı devriye gemileri Bersagliere ve Artigliere ile eski fırkateynler Maestrale ve Scirocco’nun geçen yıl Aliağa’ya nakledildiğini duyurmuştu.

Çıkan Asbest Miktarı ve Söküm İşlemleri

22 gemi söküm tesisi bulunan Aliağa’da son 5 yılda 714 gemi sökümü yapıldı. Bu gemilerden çıkan 241 ton asbest Aliağa’da bertaraf edildi.

İlgili Yazılar