Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İtalya’da 1 Mayıs Yürüyüşlerinde Filistin Destekçileri ve İşçilerden Hükümete Protesto

İtalya’da 1 Mayıs Yürüyüşlerinde Filistin Destekçileri ve İşçilerden Hükümete Protesto

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Milano’da Filistin Destekçileri Yağmura Rağmen 1 Mayıs Yürüyüşünde

İtalya’nın ikinci büyük kenti Milano’da, sendikaların düzenlediği 1 Mayıs yürüyüşüne yoğun yağmura rağmen birçok Filistin destekçisi ellerinde Filistin bayraklarıyla katıldı. “Gazze’de soykırım dursun” çağrısıyla yürüyüşe destek veren grup, sık sık “Özgür Filistin”, “Terörist İsrail” ve “İntifada” sloganları attı. İtalyan polisinin aldığı geniş güvenlik önlemleri ile kortej sırasında tansiyon yükselse de yürüyüş La Scala Tiyatrosu’nda olaysız bir şekilde sona erdi.

Diğer Şehirlerde de Filistin’e Destek Gösterileri

Milano’nun yanı sıra Venedik’in Marghera semtinde ve Torino’da da gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüşleri Filistin’e destek gösterileri şeklinde geçti. Torino’daki yürüyüş sırasında Emanuele Filiberto di Savoia büstünün altına “Özgür Filistin” yazılması dikkat çekti.

İşçilerden Hükümete Protesto

Floransa, Napoli, ve Torino’daki 1 Mayıs yürüyüşlerinde ise Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti protesto edildi. Çalışma hayatına yönelik politikaları ve artan iş kazalarındaki ölümlere karşı tepkiler yükseldi. Napoli’deki yürüyüşte göstericilerin polislerle yaşadığı gerilimler ve meşalelerin yakılması dikkat çekti. İşçi sendikaları da Monfalcone kentinde hükümetten iş kazalarına karşı daha etkili önlemler almasını talep etti. Geçen yıl ülkede 1040 işçi iş kazalarında hayatını kaybetmişti.

İlgili Yazılar