Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail, Refah Sınır Kapısı Operasyonunu Savundu

İsrail, Refah Sınır Kapısı Operasyonunu Savundu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
24 0

Gendelman: Saldırılar Hamas Ortadan Kalkana Kadar Devam Edecek

İsrail’in sözcüsü Gendelman, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafının ele geçirilmesi sonrası bölgeye yapılan saldırıların “Hamas ortadan kaldırılıncaya ve esirler serbest bırakılıncaya kadar” devam edeceğini belirtti.

İsrail-Mısır Sınırındaki Hassasiyet

Gendelman, İsrail’in Mısır sınırına yakın bir bölgede saldırılar konusunda hassasiyetin farkında olduğunu vurgulayarak, “Bu operasyonun iki ülke arasındaki barış anlaşmasını hiçbir şekilde ihlal etmediğini” iddia etti.

Refah Sınır Kapısı Operasyonu

İsrail ordusu, yaklaşık 1,5 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah bölgesine dün kara saldırısı başlatarak Gazze’nin Mısır’a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu. Sınır kapısının Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, İsrail askeri araçlarının bölgeye ulaşması ile eşzamanlı olarak insani yardım geçişlerinin durdurulduğunu belirtmişti.

Mısır’ın Tepkisi

Mısır, İsrail’in Refah Sınır Kapısının Filistin tarafını ele geçirmesi ve bölgedeki saldırılarını “en güçlü” biçimde kınadığını açıklamıştı.

Camp David Anlaşması

1978’de Mısır ile İsrail arasında imzalanan Camp David Anlaşması sonucunda 26 Mart 1979’da iki ülke arasında Washington’da barış anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın önemli hükümleri arasında savaşın durdurulması, ilişkilerin normalleştirilmesi, İsrailli asker ve sivillerin Sina Yarımadası’ndan çekilmesi ve bölgenin silahsızlandırılması yer almaktadır.

İlgili Yazılar