Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi Taşıyan Helikopterin Kaza İncelemesi

İran’da Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi Taşıyan Helikopterin Kaza İncelemesi

haber haber - - 1 dk okuma süresi
16 0

İran Genelkurmay Başkanlığı, Reisi’yi Taşıyan Helikopterin Kaza Araştırması Sonuçlarını Açıkladı

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekileri taşıyan helikopterin kaza yapması sonrasında başlatılan araştırmanın ön inceleme sonuçlarını yayımladı.

Raporda Yer Alan Detaylar

Raporda, helikopterin rotasını değiştirmeden seyir halinde olduğu, pilotun kazadan önce diğer helikopter pilotlarıyla iletişime geçtiği belirtildi. Helikopterin parçalarında harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında yangın çıktığı ve arama kurtarma çalışmalarının zorlu koşullar nedeniyle uzadığı ifade edildi. Kontrol kulesi ile yapılan görüşmelerde şüpheli bir durumun tespit edilmediği vurgulandı.

Kaza Sonrası Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Reisi’nin hayatını kaybettiği kazanın ardından, Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak atandı. Ayrıca, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni ise Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın yerine geçici Dışişleri Bakanı oldu.

İran’ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek amacıyla Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. İHA, helikopter enkazının tespit edilmesinde önemli bir rol oynadı.

İlgili Yazılar