Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazası

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopter Kazası

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Helikopteri Kaza Yaptı, Enkaza Ulaşıldı

İran devlet televizyonuna göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iki ülke sınırında baraj açılışına katılan Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopteri kaza yaptı. Bölgeden ilk görüntüler gelirken, İranlı bir yetkili ise gelen bilgilerin endişe verici olduğunu açıkladı.

Hayatını Kaybettiği İhtimali

İran devlet televizyonunda yer alan habere göre, termal cihazlarla yapılan ilk incelemeler neticesinde şu ana kadar herhangi bir yaşam belirtisi görülmediği ve helikopter içerisinde bulunan herkesin hayatını kaybetmiş olabileceği belirtildi. İran Kızılayı Başkanı Pirhüseyin Kulivend ise devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Arama kurtarma ekipleri, cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin kaza yerini tespit etti. Bölgeye doğru ilerliyoruz. Henüz hiçbir ayrıntı yok. Ayrıntı verebilmemiz için enkaza ulaşmamız lazım.

Arama Kurtarma Çalışmaları

Türkiye tarafından görevlendirilen Akıncı İHA, kaza bölgesinde arama çalışması yaptı. Akıncı İHA’nın uçuş rotası FlightRadar24 uygulamasından görüntülendi. İran Doğu Azerbaycan Devrim Muhafızları Komutanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşırken kazaya uğrayan helikopterin yerinin tespit edildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlarından ve Uluslararası Topluluklardan Destek Mesajları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ederken Dışişleri Bakanlığı “Arama kurtarma faaliyetlerine her türlü desteğin sağlanması için harekete geçilmiştir” dedi. Aynı zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İran’a destek için hazır olduklarını açıkladı.

Ulusal ve Uluslararası Yardım Çağrıları

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, İran’ın yardım talebi üzerine helikopter kazası nedeniyle Copernicus Acil Durum Yönetim Hizmeti’nin aktive edildiğini duyurdu. İran’a destek mesajları birçok ülkeden gelirken, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İlgili Yazılar