Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İngiltere’nin Ruanda Planı: Afrika Kökenli Sığınmacı Gönüllü Olarak Ruanda’ya Gönderildi

İngiltere’nin Ruanda Planı: Afrika Kökenli Sığınmacı Gönüllü Olarak Ruanda’ya Gönderildi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Afrika Kökenli Sığınmacı Gönüllü Olarak Ruanda’ya Gitti

İngiltere’de geçen hafta yasalaşan Ruanda Planı kapsamında, ülkeye gönderilebilecek kişiler arasında yer almayan Afrika kökenli bir sığınmacı, gönüllü olarak Ruanda’ya gitmeyi kabul etti. Sığınmacıya 3 bin sterlin (yaklaşık 120 bin lira) yardım parası da verildi ve pazartesi günü tarifeli uçakla Ruanda’ya gönderildi.

İngiltere’nin Ruanda Planı ve Gönüllülük Esasları

İngiltere’de yasal yollarla gelip sığınma talebinde bulunan ancak talebi kabul edilmeyen sığınmacılara, Ruanda’ya gitmeleri karşılığında para yardımı yapılmaktadır. Bu işlem, Ruanda Planı’na paralel olarak yürütülen gönüllülük esaslarına göre gerçekleştirilmektedir.

İngiltere’den Gelen Eleştirilere Yanıtlar

İşçi Partisi’nin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, bu durumu eleştirerek İngiliz vergi mükelleflerinin maliyetine dikkat çekti. Eski UKIP lideri Nigel Farage ise, “Bu oyuna gelmeyin.” diyerek durumu değerlendirdi ve düzensiz göçmenlerin durdurulamayacağını savundu.

Ruanda Planı ve Düzensiz Göçmen Politikası

İngiltere’nin Ruanda Planı, düzensiz göçmenlerin ülkeye girişini engellemek ve sınırdışı etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çerçevede, Ruanda “güvenli ülke” olarak kabul edilmiş ve sınırdışı edilemeyen kişiler buraya gönderilecektir.

İlgili Yazılar