Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İktidar Baskısı İle Geri Alınan Simit Zammı Yerini Yeni Bir KDV Artışına Bırakıyor

İktidar Baskısı İle Geri Alınan Simit Zammı Yerini Yeni Bir KDV Artışına Bırakıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
28 0

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Yeni Tebliğ Taslağı

Seçim öncesi simit fiyatlarına yapılan zam, iktidar baskısı sonucu geri alındı. Ancak şimdi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan yeni tebliğ taslağıyla simit ve benzeri ürünlere KDV düzenlemesi geliyor. Taslak, lokanta, pastane, kafe ve sokaktaki büfelerde yüzde 1 olan KDV’nin fiilen yüzde 10’a çıkarılmasını öngörüyor.

Tebliğ Taslağına Göre Yeni Düzenleme

Yeni tebliğ taslağına göre, fırından simit veya poğaça alanlar yüzde 1 KDV öderken, aynı ürünleri masa ve sandalyesi olan işletmelerden alanlar yüzde 10 KDV ödeyecek. Bu durumda simit ve benzeri ürünlerin fiyatlarında yüzde 9-10 arasında bir artış bekleniyor. Kanuni olarak yüzde 1 olan KDV oranı, artık masa ve sandalyesi olan işletmelerde yüzde 10 olarak uygulanacak.

Vergi Kaçağı İddiaları

Geçmişte bazı pastane ve kafe gibi işletmelerin, KDV farkından kaçmak amacıyla müşterilere oturarak hizmet verdikleri ürünler için yüzde 1 KDV yerine yüzde 10 KDV tahsil ettikleri belirtiliyor. Bu durumda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın getirdiği yeni düzenleme, vergi kaçaklarını önlemeyi hedefliyor. Maliyeciler, bu şekilde ciddi oranda vergi kaçağı yaşandığını vurguluyor.

İlgili Yazılar