Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hırvatistan’da HDZ 3. Kez Parlamento Seçimlerini Kazandı

Hırvatistan’da HDZ 3. Kez Parlamento Seçimlerini Kazandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

HDZ 151 Sandalyeyle Ulusal Meclise Girdi

Devlet Seçim Komisyonu (DIP), oyların yüzde 95,54’ünün sayıldığını açıkladı ve HDZ’nin 151 sandalyeli ulusal meclise 60 milletvekilini soktuğunu duyurdu.

İttifaklar Sıralaması

Sosyal Demokrat Parti (SDP), Merkez, Halk Partisi-Reformcular, Sivil-Liberal Birliği (GLAS), Hırvat Köylü Partisi (HSS), Adı ve Soyadı Olan Partinin (SSIP) oluşturduğu “Adalet Nehirleri” ittifakı 42 sandalye ile ikinci sırada yer aldı. Diğer ittifaklar ise şu şekilde sıralandı:
– “Vatan Hareketi” ittifakı: 14 milletvekili
– “Most ve ortakları” ittifakı: 11 milletvekili
– “Yapabiliriz” ittifakı: 10 milletvekili
– Istra Demokrat Partisi (IDS): 3 milletvekili
– Bağımsız Kuzey Platformu: 2 milletvekili
– Odak-Cumhuriyet ittifakı: 1 milletvekili

Plenkovic Zafer Açıklaması Yaptı

Başbakan Andrej Plenkovic, HDZ’nin üst üste üçüncü kez parlamento seçimlerini kazandığını vurgulayarak, yeni bir hükümeti kurmak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Plenkovic, önceki dönemlerde olduğu gibi Hırvatistan’ın ve Hırvatların çıkarlarını korumaya devam edeceklerini belirtti.

Grbin: Hırvatistan Daha İyi Bir Ülke Olacak

SDP Genel Başkanı Pedja Grbin ise önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelerin Hırvatistan’ı daha iyi bir ülke haline getireceğine inandıklarını ifade etti. Grbin, ülkenin daha iyi bir yer olabileceğini ve olacağını vurgulayarak değişimin önemine dikkat çekti.

Koalisyon Hükümeti Bekleniyor

Hırvatistan’da hiçbir siyasi parti tek başına çoğunluğu elde edemediği için koalisyon hükümeti kurulması bekleniyor. AB’nin en genç üyesi olan ülkede, HDZ 2016 ve 2020 genel seçimlerinde de zafer kazanmıştı.

İlgili Yazılar