Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hazır Giyim Sektöründe Yeniden Canlanma: Siparişler Artıyor

Hazır Giyim Sektöründe Yeniden Canlanma: Siparişler Artıyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Hazır Giyim Sektöründe Siparişler Yeniden Artış Gösteriyor

Küresel resesyon, Avrupalı perakende markalarının sipariş yavaşlatması ve yüksek maliyetin getirdiği yüksek fiyatlar nedeniyle son 1.5 yılı küçülerek geçiren hazır giyim sektöründe siparişler yeniden dönüşe geçti.

Yeni Düzenle Kapasite Savaşları Başlıyor

Geçen 1.5 yılda 350 bin kişilik istihdam kaybeden sektörde daralan kapasiteler karşısında artan siparişler için kapasite savaşları yaşanıyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, daralan üretim hatları ve fason üretimin azalmasıyla uluslararası standartlara uygun işletmelerde üretim talebinin arttığını belirtti.

İstihdam ve İhracat Risk Altında

Kaya, sektörün kârsızlık nedeniyle 2024 yılı sonunda üretimde, ihracatta ve istihdamda kayıp riskinin sürdüğünü vurgulayarak, sektörde ciddi istihdam çıkışları yaşandığını ve toplam istihdamın gerilediğini dile getirdi.

Devlet Desteği Bekleniyor

Ramazan Kaya, kârsızlık sorununa çözüm bulunması için devletten destek beklediklerini ifade ederek, özel kur uygulaması ve Sosyal Güvenlik Kurumu desteğinin artırılmasını talep ettiklerini belirtti.

Tekstilde Konkordato Talepleri Artıyor

Ülke genelinde yüksek enflasyon ve ekonomik krizin etkisiyle tekstil sektöründe konkordato talepleri artıyor. Gaziantep’teki Karaca Tekstil ve Vizyoner Tekstil gibi şirketler de konkordato talebinde bulundu.

İlgili Yazılar