Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekonomi Zirvesi’nde Konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Ekonomi Zirvesi’nde Konuştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Bakan Şimşek’in Değerlendirmeleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılarak önemli açıklamalarda bulundu. İşte Bakan Şimşek’in konuşmasından öne çıkan başlıklar:

Orta Vadeli Program ve Fiyat İstikrarı

Bakan Şimşek, Orta Vadeli Programın çalıştığını belirterek, programın güçlendirileceğini vurguladı. En büyük önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunu dile getirdi.

Dezenflasyon ve Yapısal Reformlar

Dezenflasyonun bu yılın ikinci yarısında başlayacağını belirten Bakan Şimşek, dezenflasyonu destekleyecek ilave adımların atılacağını söyledi. Yapısal reformlarla dezenflasyona destek sağlanacağını ifade etti.

Kamuda Tasarruf ve Cari Açık

Kamuda tasarruf ve harcama kontrolü üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Şimşek, yakında bazı hususları paylaşacaklarını ve gerekli adımları atacaklarını açıkladı. Türkiye’nin cari açığını kalıcı bir biçimde sürdürülebilir bir patikada tutmaya çalışacaklarını ifade etti.

Büyüme ve Dış Yatırımcılar

Bakan Şimşek, büyüme sorununun olmadığını ancak büyümenin kompozisyonunu değiştirmeye kararlı olduklarını söyledi. İç talebin güçlü devam ettiğini belirten Bakan, dış yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artacağını öngördü.

Pazartesi günü reyting kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile toplantılar yaptığını belirten Bakan Şimşek, programın güçlü bir şekilde uygulanmasıyla kredi notunda artış beklendiğini ve dış yatırımcı ilgisinin artacağını ifade etti.

İlgili Yazılar