Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanı: Ekonomi Programının Çalıştığını Gösteren Finansal Göstergeler İyileşti

Hazine ve Maliye Bakanı: Ekonomi Programının Çalıştığını Gösteren Finansal Göstergeler İyileşti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ekonomi programının başarılı bir şekilde işlediğini ve finansal göstergelerin olumlu yönde ilerlediğini duyurdu.

CDS Risk Primi 2020 Şubat Ayından Sonraki En Düşük Seviyede

Geçen yıl mayıs ayına kıyasla 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonra en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerileyen CDS’nin durumuna dikkat çeken Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

KKM Yüzde 36 Azaldı

2023 yılı ağustos ayından itibaren sürekli olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stokunun yüzde 36 azaldığını belirten Şimşek, nominal düşüşün 1,2 trilyon liraya ulaştığını ifade etti. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payının 14 puan arttığını da vurguladı.

Merkez Bankası Brüt Rezervi 134,4 Milyar Dolara Ulaştı

Merkez Bankası’nın brüt rezervinin 134,4 milyar dolara ulaştığını belirten Bakan Şimşek, swap hariç net uluslararası rezervlerdeki son bir buçuk aydaki iyileşmenin 42 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Olumlu Sonuçlar ve Güçlenen Finansal İstikrar

Programın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrarın, dezenflasyona önemli katkı sağlayacağını belirten Bakan Şimşek, ekonominin geleceğine dair umut verici mesajlar verdi.

İlgili Yazılar