Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Garanti Koza İnşaat AŞ’nin İflası Sonrası Mağdurların Tapularına Kavuşma Süreci

Garanti Koza İnşaat AŞ’nin İflası Sonrası Mağdurların Tapularına Kavuşma Süreci

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

İpotek Krizi Çözülüyor: Kozapark Projesi’nde 1.500 Tapu Sahiplerine Verildi

Garanti Koza İnşaat AŞ’nin 1950’li yıllara dayanan temelleri, iflasının ardından yaşanan hukuki süreçle birlikte mağdurların tapularına kavuşmasını sağladı. İstanbul Esenyurt’taki Kozapark Projesi’nde Akbank ile yaşanan ipotek krizinin çözüme kavuşmasıyla 3.500 tapudan 1.500’ü sahiplerine verildi.

‘Türkiye’de Bir İlk’ Yaratıldı: İflas Süreci ve Çözüm Adımları

Ateşoğlu & Baskın Hukuk Bürosu Genel Müdürü Uğur Berk Baykal, şirketin 2016’da Akbank ile Kozapark Projesi için 3 milyar TL’lik kredi anlaşması yaptığını hatırlatarak, beklenmedik bir şekilde 2021’de şirket için verilen iflas kararının mağdurlar açısından yıkıcı etkileri olabileceğini belirtti. Baykal, yaşanan süreç sonucunda iflas dolayısıyla davalarda ‘kayıt kabul’ davasına dönüşebileceğini öngördüklerini ve bu doğrultuda adımlar attıklarını ifade etti.

Baykal, “İpotek krizi çözüldü, 3 bin kişinin mağduriyeti sona erdi” diyerek, Kozapark projesinde toplam 5.800 tapudan 3.500’ünün müşteri tapusu olduğunu açıkladı. 1.500 müşteri tapusunun verildiğini belirten Baykal, geri kalan 2.000 tapunun da dağıtılacağını vurguladı.

İflas halindeki bir firmanın tapu vermesinin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Baykal, projedeki mülklerin toplam değerinin 40 milyar TL olduğunu ve Akbank ile yaşanan ipotek krizi kapsamındaki davanın 3.2 milyar TL’lik gayrimenkul değeri ile Türkiye’nin en büyük davalarından biri olduğunu dile getirdi.

Mağdur Sayısı ve Devam Eden Hukuki Süreç

GARANTİ Koza’nın Kozapark projesinde tapularına kavuşan mağdurların yanı sıra, Akkoza’da hukuki süreç devam ediyor. Baykal, Burgan Bank ile 2018 yılında yapılan 383 milyon 784 bin TL’lik kredi anlaşması nedeniyle yaşanan sürecin devam ettiğini ve tapulardaki ipotek sebebiyle 380 Akkoza müşterisinin mağdur olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar