Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransa’nın Ukrayna’ya Asker Gönderme İhtimali İtalya’da Tepki Çekti

Fransa’nın Ukrayna’ya Asker Gönderme İhtimali İtalya’da Tepki Çekti

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Macron’un Açıklamaları ve İtalya’nın Tepkisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İngiliz The Economist dergisine verdiği mülakatta, **Ukrayna’ya asker gönderme ihtimalini göz ardı etmediğini** belirtmesi ve **Rusya’nın Ukrayna cephe hattını geçmesi durumunda, Kiev’in asker destek talep etmesi halinde bu ihtimalin “meşru” şekilde gündeme gelebileceğini** söylemesi, İtalya’da sağ koalisyon iktidarından sert tepkiler aldı.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Reggio Calabria kentinde yaptığı açıklamada, “Her zaman Rusya ile savaşta olmadığımızı söyledik. Dolayısıyla **İtalyan askerlerini Ukrayna’ya savaşmaya göndermeyeceğiz**. Ukrayna’nın bağımsız bir devlet olma hakkını savunuyoruz. Fakat tekrar ediyorum. **Rusya ile savaşta değiliz**.” dedi.

Salvini’nin Sert Tepkisi

Sağ koalisyon iktidarının diğer Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Altyapı Bakanı aynı zamanda aşırı sağcı Lig Partisinin lideri Matteo Salvini de Macron’un Ukrayna’ya askeri birlik gönderme ihtimalini tekrarlamasına **sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımla sert tepki gösterdi**. Salvini, “Asla bir İtalyan askeri Macron için ölmeyecek.” ifadesini kullandı.

İtalya’nın Silah Yardımı Kararı

Diğer yandan, La Repubblica gazetesinin haberine göre, **Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon iktidarının Ukrayna’ya, aralarında Samp-T hava savunma sistemi ve bazı topçu sistemlerinin de bulunduğu 9. silah yardımı paketi sağlanmasına karar verdiği** ve bunun haziran ayındaki G7 Liderler Zirvesi’ne kadar hazırlanmaya çalıştığı belirtildi.

İlgili Yazılar