Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Filistin Esirler Cemiyeti’nden İsrail’in Filistinlilere Yönelik Saldırılarına İlişkin Açıklama

Filistin Esirler Cemiyeti’nden İsrail’in Filistinlilere Yönelik Saldırılarına İlişkin Açıklama

haber haber - - 3 dk okuma süresi
22 0

İsrail Güçleri Nur Şems Kampı’nda 50 Filistinliyi Gözaltına Aldı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin, Nur Şems Kampı’na 18 Nisan’dan bu yana düzenlediği saldırılarda yaşanan gözaltı ve ihlallere ilişkin açıklama yaptı. İsrail güçleri kampta, aralarında yaralıların da bulunduğu 50 Filistinliyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların açık alanda sorgulanması, halkın canlı kalkan olarak kullanılması, darbedilmesi, kıyafetlerinin çıkarılması gibi Filistinliler aleyhinde ciddi saldırılar ve ihlaller gerçekleştirildi.

İsrail’in Geniş Çaplı Yıkımlar ve Gözaltılar Yapması

Serbest bırakılan Filistinlilerin bedenlerinde, işkence ve eziyete maruz kaldıklarına dair izler bulundu. İsrail güçlerinin, Tulkerim’de 7 Ekim’den bu yana yaklaşık 500 kişiyi gözaltına aldığı, aralarında kadın, çocuk, yaşlı, hasta, yaralıların da bulunduğu yüzlerce kişiyi açık alanda sorguladığı duyuruldu. Tulkerim’in 7 Ekim’den bu yana tanık olduğu olayların, 2 yılı aşkın süredir maruz kaldığı bir dizi “işgal eyleminin uzantısından” başka bir şey olmadığı vurgulandı.

Uluslararası Topluma Çağrı Yapıldı

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana 8 bin 400 Filistinli gözaltına alındı. Açıklamaya göre ayrıca İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te gözaltına aldığı Filistinlilerin sayısı 8 bin 400’e yükseldi. İsrailli yetkililerin, Gazze’deki Filistinliler aleyhinde yürüttüğü “soykırım savaşı” kapsamında 7 Ekim’den bu yana Kudüs dahil Batı Şeria’daki gözaltılarına devam ettiği ve bunun yanı sıra Filistin toplumunun tüm kesimine karşı sahada infaz eylemeleri ve suç işlendiği aktarıldı.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlara “beklenen ve gerekli olan rollerini üstlenmeleri” çağrısında bulunuldu. Uluslararası insan hakları sisteminin bugünkü kaderinin, “tüm uluslararası norm ve yasaların üzerinde hareket eden İsrail’le yüzleşme kabiliyetine bağlı” olduğu vurgulandı.

İsrail’in Nur Şems Mülteci Kampı’na Baskını

İsrail ordu radyosu, 18 Nisan’da, Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Tulkerim kentindeki Nur Şems Mülteci Kampı’na yönelik “geniş çaplı askeri operasyon” başlatıldığını duyurmuştu. İsrail askerlerinin, Nur Şems Mülteci Kampı’ndaki saldırılarında 14 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

İlgili Yazılar