Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Türkiye-Azerbaycan İş Birliği Anlaşması İmzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Türkiye-Azerbaycan İş Birliği Anlaşması İmzalandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz İş Birliği Anlaşması İmzaladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile İstanbul’da gerçekleşen Türkiye-Azerbaycan Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması İmza Töreni’nde bir araya geldi. Törende konuşan Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararlı iradelerinin, ikili işbirliğinin en somut göstergesi olduğunu belirtti.

Stratejik Ortaklık Düzeyinin Artması

Bayraktar, iki ülke arasındaki ilişkilerin 15 Haziran 2021’de imzalanan Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefiklik düzeyine ulaştığını hatırlatarak, bu anlaşmanın işbirliğinin bir yol haritası olduğunu ifade etti. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki işbirliğinin, ekonomi ve enerji alanlarında önemli sonuçlara yol açtığını vurguladı.

Doğal Gaz Projeleri ve Boru Hatları

Bayraktar, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nın dünya piyasaları için önemini vurgulayarak, Türkiye ve Azerbaycan’ın ortaklaşa geliştirdiği projelerin arz güvenliğine katkı sağladığını belirtti. Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye ulaştırılması konusunda da mutabakata varıldığını açıkladı.

Nahçıvan’a Doğal Gaz Ulaşımı

Bayraktar, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı’nın Nahçıvan’ın doğal gaz ihtiyacını Türkiye üzerinden karşılayacağını ve inşaat faaliyetlerinin sona yaklaştığını belirtti. Ayrıca, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki doğal gaz boru hatlarının kapasitesinin artırılması konusunda da 2030 ve sonrasını ele aldıklarını ifade etti.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı: Türkiye-Azerbaycan Kardeşliği Güçleniyor

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov da Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeş ülkeler olduğunu vurgulayarak, bugün imzalanan anlaşmanın uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesine katkı sağladığını belirtti. Iğdır-Nahçıvan Boru Hattı’nın Nahçıvan’ın enerji güvenliğini ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini güçlendireceğini söyledi.

İlgili Yazılar