Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ekonomi Politikaları Yoksulları Zenginleştirirken Yoksul Kesimi Borç Batağına Soktu

Ekonomi Politikaları Yoksulları Zenginleştirirken Yoksul Kesimi Borç Batağına Soktu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
20 0

Yoksulların Borçları Hızla Artarken Varlıklar Zenginleşti

İktidarın yoksulluğu körükleyen ekonomi politikaları sonucunda bankada parası olanların varlıkları hızla artarken, yoksulların kredi borçları katlandı. Bir yılda borçlar yüzde 75, varlıklar ise yüzde 71 arttı.

Döviz Kurlarındaki Artış Zenginleşenleri Destekledi

Varlıkların artışında kur ve faizlerdeki yükseliş önemli rol oynarken, döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı zenginleşenlere yapılan ödemeler ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın kasasından çıktı.

Hane Halkının Borçları Neredeyse İkiye Katlandı

2023 yıl sonu itibarıyla hane halkının borçları 3 trilyon 245 milyar liraya yükseldi. Kredi kullananların üzerindeki kredi yükü son bir yılda 1 trilyon 387 milyar lira birden arttı. Hanehalkı borcunun milli gelire (GSYİH) oranı yüzde 11, borcun harcanabilir gelire oranı ise yüzde 28 düzeyinde gerçekleşti.

Varlıklı Kesimin Artan Varlıkları

Hanehalkının finansal varlıkları 12.4 trilyon liraya yükselirken, banka mevduatlarından oluşan bu varlıklardaki yıllık 5 trilyon 138 milyar liralık artışın büyük kısmı döviz kurlarındaki artışlardan kaynaklandı.

Toplam Borç Yükü ve Varlıklar

2023 sonu itibarıyla ekonominin toplam borç yükü bir yılda yaklaşık 27 trilyon lira artarak 88.6 trilyon liraya çıktı. Bu süreçte ekonominin toplam varlıkları 81.7 trilyon liraya yükseldi. Genel yönetimin borçları ise 10 trilyon liraya ulaştı.

İlgili Yazılar