Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Dünya Ticaretindeki Değişim ve Türkiye’nin Konumu

Dünya Ticaretindeki Değişim ve Türkiye’nin Konumu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Küresel Ticarette Yaşanan Değişimler

Son yıllarda dünya ticaretini doğrudan etkileyen önemli olaylara şahitlik ediyoruz. En büyük kırılma Covid-19 döneminde yaşandı. Pandemi, yatırımın, üretimin ya da tedarik zincirinin tek bir ülkede toplanmasının sıkıntılı sonuçlar doğurabileceğini gösterdi.

AB ile Türkiye Arasında Alternatif Süreçler

AB, ‘near-shoring’ olarak bilinen yakın üretime yönelmek istiyor. AB ile Türkiye arasında alternatif süreç başlayabileceği değerlendiriliyor. Türkiye’nin jeopolitik konumu ve dış ticaret rakamları, bu sürecin önemli bir parçası olabileceğini gösteriyor.

Çin+1 Kavramı ve Alternatif Ülkeler

Dünya ‘güvenli ticaret’ kavramına yöneliyor. Çin+1 kavramı, alternatif ülkelerin küresel tedarik zincirine dahil edilmesini hedefliyor. Vietnam, Hindistan ve diğer ülkeler, Çin’e alternatif olabilecek potansiyel adaylar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin Geleceği ve Alternatif Üretim Bölgeleri

Türkiye’nin konumu, alternatif üretim bölgeleri ve rotaları arayan Batı için önemli bir alternatif olabilir. Türkiye’nin oturmuş alt ve üst yapı kabiliyetleri, lojistik avantajları ve sektörel deneyimleri bu yönde umut verici.

Türkiye’nin Gelecekteki Rolü

Türkiye’nin dijital ekonomi, yapay zeka, yeşil teknoloji gibi alanlarda adımlar atması gerekiyor. Doğru bir yol haritasıyla Türkiye’nin alternatif ülkeler için oluşabilecek fırsatlardan yararlanarak önemli kazanımlar elde etmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar