Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. DİSK Üyesi Genel-İş Araştırma Dairesi: “Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk Raporu-5” Açıklandı

DİSK Üyesi Genel-İş Araştırma Dairesi: “Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk Raporu-5” Açıklandı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
25 0

Türkiye’de Yoksulluk ve Gelir Eşitsizliği

DİSK üyesi Genel-İş Araştırma Dairesi Emek Araştırma (EMAR) tarafından hazırlanan “Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk Raporu-5” yayımlandı. Rapora göre son bir yılda 190 bin kişi daha yoksullaşırken, yoksulluk oranı %21,7’ye yükseldi. Türkiye’de çalışanların %15’inin yoksul olduğu vurgulandı.

Gelir Dağılımı Eşitsizliği ve Avrupa Karşılaştırması

Rapora göre Türkiye’de gelir dağılımı eşitsizliği AB ülkeleri ortalamasının üzerinde. Türkiye’deki gelir eşitsizliği oranı %0,433 iken, AB üye ülkelerinde bu oran %0,366 olarak belirlendi.

Asgari Ücret ve Avrupa Karşılaştırması

Türkiye, en düşük asgari ücrete sahip üçüncü Avrupa ülkesi. En düşük asgari ücrete sahip beş ülke arasında Türkiye yer alırken, en yüksek asgari ücrete sahip beş ülke ise Lüksemburg, İrlanda, Hollanda, Almanya ve Belçika oldu.

Yoksulluk Verileri ve Trendler

2022’de 18 milyon 30 bin olan yoksul sayısı, 2023’te 18 milyon 219 bin kişiye yükselerek yoksulluk oranı %21,7’ye çıktı. Sürekli yoksulluk oranı ise %14’e yükseldi.

Yoksulluğun Çocukları Etkilemesi

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de yoksul çocuk oranı %31,3 iken ciddi maddi yoksunluk içinde olan çocukların oranı %33,3. Çocuk yoksulluğunun çocukların temel gereksinimlerini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Çalışan Yoksulluğu ve Avrupa Karşılaştırması

Türkiye’de çalışanların %15’i yoksul. AB ülkelerinde çalışan yoksulluğun en yüksek olduğu ülke Türkiye olarak belirlendi. Raporda kadınların ve çocukların yoksulluk ve sosyal dışlanma riskinin yüksek olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca borçluluk düzeyinin artmasıyla tüketici kredilerine başvurunun ve kredi kartı kullanımının arttığına dikkat çekildi. Tüketici kredilerinin tutarının bir yılda %22 artarken kredi kartı kullanımının %59 arttığı raporda yer aldı.

İlgili Yazılar