Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: “Sermaye Girişleri Artarak Devam Ediyor”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: “Sermaye Girişleri Artarak Devam Ediyor”

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

Yabancı Yatırımcının Güveni Artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcının programlara duyduğu güvenin arttığını ve bu güvenle birlikte ülkeye sermaye girişlerinin artarak devam ettiğini belirtti.

Rezervler Güçlenmeye Devam Ediyor

Yılmaz, geçen yıl seçim öncesinde 700 puanı aşan CDS risk priminin düşmeye devam ettiğini vurgulayarak, 4 yılın ardından risk priminin 270 puan düzeyiyle en düşük seviyede gerçekleştiğini ifade etti. Yılmaz ayrıca, yurt dışından gelen döviz miktarının 22 Mart-10 Mayıs 2024 döneminde nette yaklaşık 6,4 milyar dolar seviyesine ulaştığını açıkladı.

Rezervlerdeki Artış ve Dezenflasyon Süreci

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, sermaye girişlerinin artmasıyla rezervlerin güçlendiğini vurgulayarak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın brüt rezervlerindeki artışın son 3 yıl içindeki en yüksek haftalık artışı yaşadığını belirtti. Yılmaz, Merkez Bankası’nın döviz alımı ve döviz kazandırıcı işlemler sonucunda SWAP hariç net rezervlerinde 31 Mart’tan bu yana 42 milyar dolarlık artış yaşandığını ifade etti. Bu artışın dezenflasyon sürecine önemli katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar