Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. CHP Milletvekili Sarıgül’den Havaalanlarındaki Personel Artışına Eleştiri

CHP Milletvekili Sarıgül’den Havaalanlarındaki Personel Artışına Eleştiri

haber haber - - 2 dk okuma süresi
16 0

CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, Atıl Durumdaki Havaalanlarındaki Personel Artışını Eleştirdi

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne bağlı olan ve yıllardır yolcu taşımacılığı yapılmayan Çanakkale Gökçeada, Kocaeli Cengiz Topel, Balıkesir Merkez ve Uşak havaalanlarında yaşanan personel artışını sert bir dille eleştirdi. Sarıgül, iktidarın uçak uçmayan ve yolcusu olmayan havaalanlarına personel alarak bu alanları atıl bıraktığını belirterek, personel giderlerinin 8.4 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

Havaalanlarında Personel Artışı ve Yolcu Taşımacılığı Yetersizliği

Sarıgül’ün paylaştığı bilgilere göre, son 5 yılda yolcu taşımacılığı olmayan havaalanlarında personel sayısında artış yaşandı. Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı’nda personel sayısı 88’den 101’e, Uşak Havaalanı’nda 80’den 103’e, Çanakkale Gökçeada Havaalanı’nda 38’den 46’ya, Balıkesir Merkez Havaalanı’nda ise 45’ten 66’ya çıktı.

Yüksek Personel Giderleri ve Vatandaş Şikayetleri

2022 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin personel giderleri 4 milyar 457 milyon lira iken, 2023 yılında bu rakam 8 milyar 486 milyon liraya yükseldi. Personel artışına rağmen, vatandaşların 2022’de CİMER’e yaptığı şikayet sayısı 1280 iken, 2023 yılında bu rakam 2486’ya çıktı.

Zafer Havaalanı’nda Yolcu Garantisi Yanıltıcı Oldu

Özellikle Zafer Havaalanı’nda her yıl yüksek oranda yanılma yaşandığı belirtildi. Bu yılın ilk 4 ayında 440 bin yolcu garantisi verilen havaalanında gerçekleşen yolcu sayısının sadece 9 binde kaldığı ifade edildi. Yanılma oranının yüzde 97 olduğu ve işletmeci firmaya sadece 4 ay için ödenecek tutarın 2 milyon 240 bin Euro olacağı vurgulandı.

İlgili Yazılar