Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bütçe Açığı 513.4 Milyar Liraya Ulaştı, Vergi Gelirleri İkiye Katlandı

Bütçe Açığı 513.4 Milyar Liraya Ulaştı, Vergi Gelirleri İkiye Katlandı

haber haber - - 3 dk okuma süresi
23 0

Bütçenin Durumu

Bütçenin vergi gelirleri yıllık bazda ikiye katlanarak 1.3 trilyon lirayı aştı ancak seçim öncesi iktidarın harcamalarda frene basmamasıyla bütçedeki açık 513.4 milyar liraya ulaştı. Bütçenin toplam geliri 1.6 trilyon lirayı aşarken, 3 ayda yapılan harcamalar ise 2.1 trilyon liraya ulaştı.

Vergi Gelirlerinde Artış

Bütçe açığı ikiye katlanarak yarım trilyon lirayı geçerken, merkezi yönetimin vergi gelirlerinde büyük bir artış görüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın mart ayına ilişkin bütçe istatistiklerine göre merkezi yönetim, ocak-mart dönemini kapsayan yılın ilk çeyreğinde 505 milyar TL’lik Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) topladı. KDV 3.1 kat artarken, ÖTV geliri ise yüzde 109 büyüdü.

ÖTV Geliri ve Artışlar

ÖTV’nin alt kalemlerine bakıldığında akaryakıttan toplanan gelirin 4.3 kat büyüdüğü gözlendi. Bu artış, hem döviz kurlarındaki yükseliş hem de akaryakıttan alınan ÖTV’nin artmasından kaynaklandı. Benzin yüzde 113, motorin ise yüzde 106 zamlandı. Akaryakıttan toplanan ÖTV’nin miktarı ise geçen yılın aynı dönemine göre büyük bir artışla 80 milyar TL’ye ulaştı.

Motorlu Taşıtlardan Gelen Gelir

Motorlu taşıtlardan alınan ÖTV miktarı 60 milyar liradan 104.3 milyar liraya çıktı. Vatandaşlar ayrıca bu yılın ilk 3 ayında 28.1 milyar liralık Motorlu Taşıtlar Vergisi de ödedi. Tütün mamüllerinden 57.8 milyar lira, alkollü içkilerden ise 17.8 milyar lira toplandı.

Para Cezaları ve Gelir Artışı

Bütçenin gelir kalemleri arasında para cezalarında büyük bir artış yaşandı. Merkezi yönetim bütçesinin para cezaları geliri 3.5 kat artışla 26.5 milyar liraya yükseldi. Vergi cezaları için vatandaşların ödedikleri tutar ise 4.2 kat artarak 13.6 milyar liraya ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde bütçeye harçlardan 50.3 milyar liralık, Damga Vergisi’nden ise 32.5 milyar liralık katkı geldi.

Öne Çıkanlar: Bütçe açığı 513.4 milyar liraya ulaşırken, vergi gelirleri ikiye katlanarak 1.3 trilyon lirayı aştı. Akaryakıttan toplanan ÖTV miktarı yıllık bazda 4.3 kat artış gösterdi.

İlgili Yazılar