Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Brent Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanma: Son Durum

Brent Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanma: Son Durum

haber haber - - 3 dk okuma süresi
17 0

Brent Petrolün Varil Fiyatı Düşüşle 85,59 Dolara Geriledi

Dün 87,8 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,33 dolar seviyesinde tamamladı. Bugün ise saat 09.55 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,86 düşüşle 85,59 dolar oldu. Aynı saatte Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili ise 81,14 dolardan alıcı buldu.

Orta Doğu’da Ateşkes İhtimali ve Petrol Fiyatları

İsrail ile Hamas arasında ateşkes ve karşılıklı esir takası müzakereleri devam ediyor. Ateşkes ihtimali arz endişelerini azaltırken, Orta Doğu’da ateşkes sağlanması ihtimali petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketini destekliyor. Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni bir ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşması teklifinin Hamas’a sunulduğu belirtiliyor. Ancak İsrail Başbakanı, Hamas ile esir takası mutabakatına varılsa da varılmasa da Gazze Şeridi’nin güneyindeki, yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah kentine kara saldırısı başlatacaklarını açıkladı.

ABD’de Ticari Ham Petrol Stoklarında Artış Beklentisi

ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artış öngörüsü, ülkede talebin zayıf seyrettiği algısını güçlendirerek fiyatları aşağı yönlü baskılıyor. Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD’nin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta beklentilerin aksine arttığını öngördü. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) ise resmi petrol stok verilerini bugün açıklayacak. Stoklardaki artışın devam etmesi halinde petrol fiyatlarının düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Küresel Piyasalarda Fed Endişeleri

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faizleri uzun süre yüksek tutacağı endişeleri artıyor. Yüksek faiz oranları, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlenmesine neden olarak petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor ve talebi azaltıyor. Uzmanlar, faizlerin uzun süre yüksek seviyelerde tutulmasının petrol talebi görünümünde riskler yaratabileceğini belirtiyor.

Brent petrolde teknik olarak 87,61 ile 89,96 dolar aralığının direnç, 85,26 ile 82,91 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

İlgili Yazılar