Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby’den İran’a Sert Açıklamalar

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby’den İran’a Sert Açıklamalar

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

ABD, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Ölümü Hakkında Açıklama Yaptı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İran’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kirby, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili üzüntülerini dile getirdi ve İran halkına taziye dileklerini iletti.

İran’ın Bölgedeki Destekleri Ciddi Zararlara Neden Oluyor

Kirby, İran’ın bölgedeki unsurlara verdiği desteklerin ciddi zararlara yol açtığını belirtti. Hamas saldırılarına İran’ın destek sağladığını iddia eden Kirby, Reisi’nin bu olaylardan dolayı “ellerinin kanlı” olduğunu savundu.

ABD’li Danışmandan Eski İran Dışişleri Bakanı Zarif’e Yanıt

Kirby, eski İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in açıklamalarını “temelsiz” olarak nitelendirdi. Zarif’in, ABD’nin sivil havacılık sektörüne yaptığı yaptırımların helikopter kazasının sebebi olduğunu iddia etmesini “temelsiz” olarak değerlendiren Kirby, ABD’nin bu olayda sorumlu tutulmasının asılsız olduğunu vurguladı.

İran’ın ABD’yi Sorumlu Tutma Çabaları

ABD’li danışman, İran’ın helikopter kazasıyla ilgili ABD’yi sorumlu tutma çabalarını eleştirdi ve bunun şaşırtıcı olmadığını belirtti. Kirby, kazanın sebebinin henüz net olmadığını ve İran’ın ABD’yi suçlama girişimlerinin asılsız olduğunu dile getirdi.

İlgili Yazılar