Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bankaların Sorunlu Kredileri Artıyor, Vatandaşlar Borçlanmaya Devam Ediyor

Bankaların Sorunlu Kredileri Artıyor, Vatandaşlar Borçlanmaya Devam Ediyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Türkiye Bankalar Birliği’nin Açıkladığı Verilere Göre Bankaların Durumu

Vatandaşların yüksek faizlere rağmen borçlanmaya devam ettiği bir dönemde, bankaların bilançolarında sorunlu kredilerin büyüdüğü görülüyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre;

Yakın İzlemedeki Krediler Artıyor

‘II. grup’ olarak sınıflandırılan ‘yakın izlemedeki kredi’ miktarı 2023 sonunda önceki yıla göre 263 milyar lira (yüzde 41) artarak 912 milyar TL’ye yükseldi.

Tahsil Edilemeyen Kredilerde Artış

Tahsili gecikmiş alacak olarak sınıflandırılan III., IV. ve V. Gruplardaki krediler ise 28 milyar lira (yüzde 18) artarak 182 milyar liraya yükseldi. Bankacılık sektörünün toplam takipteki kredi ve yakın izlemedeki sorunlu kredilerin hacmi 1 trilyon 94 milyar liraya ulaştı.

Yapılandırılan Kredilerin Boyutu

2023’te yeniden yapılandırılan veya yeni itfa planına bağlanan kredilerin toplamı 509 milyar lira oldu. Bu rakamın yüzde 92’si yakın izlemedeki kredilerden oluştu. Varlık şirketlerine satılan takip dosyaları ve yapılandırılan krediler bu rakamlara dahil değil.

Bankaların Kredi Dağılımı ve Büyüme

Nakdi Krediler Artış Gösterdi

Bankaların nakdi kredileri 2024 ilk çeyreğinde 14 trilyon TL’ye yaklaştı. Bu dönemde bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 65 artarak 3.1 trilyon TL’ye yükseldi.

Bireysel Kredilerdeki Dağılım

Bireysel kredilerin yüzde 99’u bankalar tarafından kullandırılırken, en fazla kredi kartları (yüzde 46) ve ihtiyaç kredileri (yüzde 29) tercih edildi. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 2 milyon artarak 40.3 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi 76.8 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

İlgili Yazılar