Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Avustralya, Öğrenci Kredilerinden 3 Milyar Dolarlık Borcu Silecek

Avustralya, Öğrenci Kredilerinden 3 Milyar Dolarlık Borcu Silecek

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Avustralya Eğitim Bakanı Jason Clare, Ekonomik Baskıyı Hafifletecek Tedbirleri Açıkladı

Avustralya, enflasyon ve hayat pahalılığı baskılarıyla mücadele ederken, öğrenci kredilerinden yaklaşık 3 milyar Avustralya doları (2 milyar ABD doları) silerek 3 milyondan fazla kişinin borcunu azaltmayı planlıyor. Avustralya Eğitim Bakanı Jason Clare, merkez sol Albanese hükümetinin bugün açıkladığı aylık bütçede yer alan tedbirin işçiler ve öğrenciler üzerindeki ekonomik baskıyı hafifleteceğini belirtti.

Enflasyon ve Faiz Artışlarıyla Mücadele İçin Yeni Düzenlemeler

Avustralya, üniversite öğrencilerine eğitimlerini finanse etmek için ucuz kredi imkanı sunarken, işgücüne girdiklerinde ödemelerin otomatik olarak maaşlarından kesilmesine izin veriyor. Ancak son dönemde yüksek enflasyon ve faiz artışları, borçların yükselmesine neden oldu. Yeni düzenlemeye göre, öğrenci kredileri için faiz oranı geçen yılın haziran başından itibaren Tüketici Fiyat Endeksi ya da Ücret Fiyat Endeksi’nden hangisi düşükse onunla sınırlanacak. Bu sayede 2023’te yüzde 7,1 olan rekor artış oranı yüzde 3,2’ye düşürülecek.

Öğrencilere Büyük İndirim Yolda

Jason Clare, yapılan düzenlemenin öğrencileri rahatlatacağını belirterek, “Bu düzenleme, geçen yıl yaşananların bir daha yaşanmamasını sağlayacak” dedi. Değişiklikler sonrasında, ortalama 26 bin 500 Avustralya doları borcu olan bir öğrenci için bu yıl yaklaşık 1200 dolarlık indirim olacak. Bu adım, Avustralya’da enflasyon ve hayat pahalılığı baskıları arasında nefes alma imkanı sunacak.

İlgili Yazılar