Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Arap Birliği, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarını Kınadı

Arap Birliği, İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırılarını Kınadı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
23 0

Arap Birliği, İsrail’in Saldırılarını Şiddetle Kınadı

Arap Birliği, İsrail ordusunun 200’den fazla gündür Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürmesini şiddetle kınadı. Daimi temsilciler düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleyen birlik, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırganlığını ve soykırım suçunu devam ettirmesini sert bir dille eleştirdi.

Arap Birliği, BM Güvenlik Konseyi’ne Çağrıda Bulundu

Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne İsrail’in ateşkese uyması ve insani yardım girişini güvence altına alan BM Antlaşması’nın 7. bölümündeki maddeler uyarınca bir kez daha karar alması çağrısında bulundu. Ayrıca ABD’nin Filistin’in BM tam üyelik başvurusunu veto etmesini de kınadı.

İsrail’e Silah İhracatının Durdurulması Çağrısı

Arap Birliği, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine İsrail’e silah ve mühimmat ihracatını durdurmaları ve İsrail’in Filistin halkına karşı soykırım suçunda kullandığı insansız hava araçlarının üretimini finanse etmeyi bırakmaları çağrısında bulundu. Ayrıca Gazze Şeridi’ndeki Şifa ve Nasır Hastaneleri’nde ortaya çıkarılan toplu mezarlarla ilgili uluslararası adalet kurumlarından bağımsız soruşturma yürütülmesini talep etti.

Filistin’in de desteklediği Arap Birliği, bölgede ve dünyada barış şansını kurtarmak, güvenlik ve istikrarı sağlamak için Filistin Devleti’ni tanımayan tüm ülkelere bir an önce tanımaları çağrısında bulundu.

İlgili Yazılar