Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Anayasa Mahkemesinden Önemli Karar: Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu Kaldırıldı

Anayasa Mahkemesinden Önemli Karar: Arabulucuya Başvurma Zorunluluğu Kaldırıldı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

AYM, Haklı Tarafların Arabulucuya Başvurmasını Zorunlu Kılan Kanunu İptal Etti

Anayasa Mahkemesi (AYM), kira uyuşmazlıkları, işçi alacakları, tüketici davaları ve ticari konularda haklı olan tarafın önce arabulucuya başvurma zorunluluğunu fiilen kaldırdı. Karara göre, mahkemede haklılığını ispatlayanlar artık sırf ‘arabulucu görüşmesine katılmadı’ diye 50 bin lirayı aşan tutarlardaki mahkeme masrafı ile avukatlık ücretini ödemek zorunda kalmayacak.

Arabuluculuk Kanununda Değişiklik: Haklı Tarafların Yükü Azaldı

AYM’nin kararıyla, arabulucu görüşmesine katılmayan haklı tarafı cezalandıran kanun hükmü Anayasa’ya aykırı bulundu. Bu kararla, Arabuluculuk Kanunu’ndaki cezai yaptırımlar kaldırıldı. Kararın gerekçesinde, “Yargılamada haklı çıkan tarafın yargılama giderlerini tamamen ödemesi orantısız bir sınırlamaya neden oluyordu” denildi.

Kararın Yürürlüğe Girmesi ve Etkileri

Mahkemenin kararı 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu karar, milyonlarca tüketici, kiracı, ev sahibi ve işten çıkarılan işçiler için önem taşıyor. Kararı değerlendiren Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, haklı olan tarafın 9 ay boyunca arabulucuya gitmek zorunda olduğunu ve bu sayede yüksek miktardaki masraflardan kurtulabileceğini belirtti. Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte, haklı tarafların mağduriyeti sona erecek.

İlgili Yazılar