Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. AKP İktidarı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiledi?

AKP İktidarı Türkiye Ekonomisini Nasıl Etkiledi?

haber haber - - 2 dk okuma süresi
15 0

Enflasyon ve Fiyatlar Katlanarak Arttı

AKP’nin 2002 yılında iktidara gelmesinin ardından Türkiye’de enflasyon hızla yükseldi ve fiyatlar katlanarak arttı. Maaşlar ise reel bazda azaldı, vatandaşlar eşi benzerine az rastlanır bir hayat pahalılığı ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Döviz Kurları ve Enflasyon Yükseldi

22 yılda doların 20 kat, Euro’nun ise 21 kat artmasıyla birlikte enflasyon da ciddi şekilde yükseldi. 2002’de yüzde 29.7 olan tüketici enflasyonu, 2024’te yüzde 68.5’e yükselerek ekonomik sıkıntıları daha da derinleştirdi.

İşsizlik Oranları ve Emekli Maaşları

AKP iktidarı döneminde işsizlik sorunu da büyük bir sorun haline geldi. Dar tanımlı işsizlik oranı düşse de geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 24.5’e ulaşarak 9.6 milyon işsizin bulunduğu bir döneme girildi. Emekliler de en düşük maaşlarını reel bazda kaybederek ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kaldı.

Dış Borç ve Akaryakıt Fiyatları

AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin brüt dış borç stoku rekor seviyelere ulaşırken, akaryakıt fiyatları da ciddi şekilde arttı. Bir aracın deposunu doldurmak için gereken miktar 2.000 TL’ye kadar yükseldi ve akaryakıt fiyatları 27 kat artarak vatandaşların satın alma gücünü olumsuz etkiledi.

Tüketici Kredisi Faizleri ve Politika Faizi

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşlar, daha fazla borçlanmak zorunda kaldı ancak tüketici kredisi faizleri yüzde 54.7’den yüzde 82’ye, politika faizi ise yüzde 46’dan yüzde 50’ye yükselerek ekonomik koşulların daha da zorlaşmasına neden oldu.

İlgili Yazılar