Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. ABD’de Nisan Ayında Tarım Dışı İstihdam Verileri ve Piyasa Etkisi

ABD’de Nisan Ayında Tarım Dışı İstihdam Verileri ve Piyasa Etkisi

haber haber - - 2 dk okuma süresi
17 0

Tarım Dışı İstihdam Artışı Beklentilerin Altında Kaldı

ABD’de Nisan ayında tarım dışı istihdam artışı, 175 bin ile beklentilerin altında gerçekleşti. Reuters anketine katılan ekonomistlerin ortalama artış beklentisi ise 243 bin seviyesindeydi. Geçen ay 303 bin olarak açıklanan veri ise 315 bin seviyesine revize edildi.

İşsizlik Oranı Yükseldi

ABD Çalışma Bakanlığı, nisan ayında işsizlik oranının yüzde 3,9 seviyesine yükseldiğini açıkladı. Geçen ay yüzde 3,8 olarak açıklanan işsizlik oranı, ekonomistlerin beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Ortalama Saatlik Ücretlerdeki Değişim

ABD’de ortalama saatlik ücretler nisan ayında yüzde 0,2 artarken, beklentiler yüzde 0,3 artış yönündeydi. Ayrıca, ortalama saatlik ücretlerdeki yıllık artış oranı önceki ayki yüzde 4,1 seviyesinden yüzde 3,9 seviyesine geriledi.

Piyasa Etkisi

Veri sonrasında altın, hisse senetleri ve kripto para birimlerinde yükseliş görüldü. Ons altın, veri öncesinde 2.294 dolardan, veri sonrasında 2.320 dolara kadar yükseldi. Bitcoin ise veri öncesinde 59.153 dolardan, veri sonrasında 60.526 dolara kadar yükseldi. ABD’de S&P 500 ve Nasdaq hisse senedi endekslerinde vadeli işlemlerde yüzde 1’in üstünde artış yaşandı. Ayrıca, ABD’de 2 ve 10 yıllık hazine tahvil faizlerinde de veri sonrasında düşüşler kaydedildi.

İlgili Yazılar