Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve İsrail Ulusal Güvenlik Yetkilileri Çevrim İçi Toplantıda Buluştu

ABD ve İsrail Ulusal Güvenlik Yetkilileri Çevrim İçi Toplantıda Buluştu

haber haber - - 2 dk okuma süresi
22 0

İran’ın İsrail’e Saldırıları ve Refah’a Yönelik Planlar Ele Alındı

‘Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD ve İsrail ulusal güvenlik yetkilileri, çevrim içi toplantıda bir araya geldi. Toplantıda, İran’ın İsrail’e son saldırıları ve İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planları ele alındı.

ABD ve İsrail Tarafından Başkanlık Edilen Toplantı Detayları

Açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Amerika tarafına, İsrail tarafına ise Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi’nin başkanlık ettiği belirtildi. İran’ın İsrail’e yönelik son saldırılarının geniş şekilde ele alındığı ve ABD’nin İsrail’e tam destek verdiği vurgulandı.

Refah’a Yönelik Görüşmeler ve Uzlaşma

Açıklamada, Refah’la ilgili tarafların karşılıklı olarak görüşlerini paylaştığı ve “İki taraf, Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı” ifadesine yer verildi.

İsrail’in Endişeleri ve Gelecek Toplantılar

ABD tarafının, İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planlarıyla ilgili endişelerini gündeme getirdiği ve İsrail tarafının da endişeleri göz önünde bulunduracağı belirtildi. Tarafların daha kapsamlı görüşmeler için yakın zamanda yeniden toplantı yapacakları açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise ABD ile İsrailli yetkililer arasında Gazze’deki Refah kentinin durumunun ve İsrail’in olası askeri operasyonunun tartışılmaya devam ettiğini duyurmuştu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise Gazze’nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtilmişti.

İlgili Yazılar