Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD ve İsrail Arasındaki Gerilimde Son Durum

ABD ve İsrail Arasındaki Gerilimde Son Durum

haber haber - - 2 dk okuma süresi
21 0

Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanı’ndan Açıklamalar

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, günlük basın brifinginde Orta Doğu’daki son gelişmeleri ve İsrail’in İran’a yönelik son saldırı haberlerini değerlendirdi. ABD’li sözcü, “Orta Doğu’daki son gelişmelere ilişkin sorularınız olduğunu biliyorum ancak şu anda bu haberlere ilişkin bir yorumumuz yok.” şeklinde konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadığını belirterek, olayı takip ettiklerini ifade etti. Jean-Pierre, Orta Doğu’da tansiyonun yükselmesini istemediklerini vurgulayarak, Blinken’dan “saldırıda dahlimiz yok” açıklamasını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı’ndan Gazze ve Refah Açıklamaları

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İtalya’da G-7 Zirvesi’nde İsrail’in İran’a yönelik saldırı haberlerine ilişkin, “Şu anda bu konuyla ilgili konuşmayacağım ancak bu saldırılarda bir dahlimiz yok.” açıklamasını yaptı. Blinken, odak noktalarının Gazze’deki krizin çözümü olduğunu ve İran’a karşı İsrail’e destek verdiklerini belirtti. Refah’ta halen 1,4 milyon insanın bulunduğunu ve bu sivillerin güvenliğinin sağlanmasının önemine vurgu yapan Blinken, “Refah’ta kapsamlı bir askeri operasyonu destekleyemeyiz.” dedi.

İddialar ve İsrail’in Sessizliği

İran devlet televizyonu, İran Hava Kuvvetleri Üssü’ne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinde ve Tebriz eyaletinin kuzeybatısında patlama seslerinin duyulduğunu bildirirken, ABD’li yetkililere dayandırarak yayımlanan haberlerde İsrail’in İran’a saldırı düzenlediği belirtilmişti. İsrail makamları konuyla ilgili yorum yapmazken, İranlı yetkililer henüz doğrudan İsrail’i suçlamadı. Suriye haber ajansı SANA’nın askeri kaynağa dayandırdığı haberde ise İsrail’in ülkenin güney sınırlarındaki hava savunma sistemlerinin bulunduğu noktalara roket saldırısı düzenlediği iddia edilmişti.

İlgili Yazılar