Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD Savunma Bakanı Austin, Temsilciler Meclisi Bütçe Oturumunda Soruları Yanıtladı

ABD Savunma Bakanı Austin, Temsilciler Meclisi Bütçe Oturumunda Soruları Yanıtladı

haber haber - - 2 dk okuma süresi
31 0

Austin, Netanyahu’nun Refah’a Girmesi ve Gazze’deki Durumu Değerlendirdi

ABD Savunma Bakanı Austin, ABD Temsilciler Meclisi bütçe oturumunda soruları cevaplarken, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Refah’a girmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Austin, saldırı gerçekleşmeden önce yapılması gerekenler konusunda daha önce gerçekleşmesi gerektiğine inandıkları şeyleri görmediklerini belirtti.

Austin’den Netanyahu’ya Sert Tepki

Austin, California Temsilcisi Ro Khanna’nın Netanyahu’nun Refah’a girmemesi gerektiği yönündeki sorusuna, “Onlara, sivillerin güvenliği için daha fazla şey yapmaları gerektiğini her defasında söyledik.” yanıtını verdi. Austin, mevcut durumda Refah’a girmesine karşı olduğunu vurgulayarak, ABD Başkanı Biden’ın bu konuda karar vereceğini belirtti.

Gazze’deki Geçici Liman ve ABD Askerleri

Austin, Gazze’ye kurulacak geçici limanla ilgili değerlendirmelerde bulunurken, burada görev yapacak ABD askerlerinin karadan yapılacak saldırılara karşılık verebileceğini ifade etti. Gazze sahilindeki geçici limanın güvenliğinin İsrail tarafından sağlanacağını belirten Austin, askerlerin sivillerin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti.

ABD Askerlerinin Durumu Tartışma Yarattı

Bazı Kongre üyeleri, ABD askerlerinin Gazze’deki limanda görev almasının çatışmaya yol açabileceği endişelerini dile getirirken, Austin bu konuda gereken önlemlerin alınacağını ve askerlerin sadece güvenlik amaçlı görev yapacaklarını belirtti.

Geçici Limanın Kurulumu ve İşleyişi

ABD Başkanı Biden’ın açıklamasına göre, Gazze’ye insani yardımların geçişine izin verilmemesi üzerine, geçici limanın kurulacağı duyurulmuştu. Limanın güvenliği İsrail tarafından sağlanacak olup, ABD askerlerinin çatışmaya girmeyeceği belirtilmişti. Limanın kurulumunun Mayıs başında tamamlanması planlanıyor.

İlgili Yazılar