Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News tanıtım

Hatay Güncel Haberler – haber31.com.tr

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ABD, Çin’in Askeri Tatbikatlarını Yakından İzliyor

ABD, Çin’in Askeri Tatbikatlarını Yakından İzliyor

haber haber - - 2 dk okuma süresi
13 0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nden Çin’e Uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mathew Miller, Çin’in düzenlediği askeri tatbikatlarla ilgili yazılı açıklama yaparak, ABD’nin Çin’in faaliyetlerini yakından izlediğini belirtti. Miller, müteffiklerle yakın koordinasyon içinde olduklarını vurgulayarak, “Güçlü bir şekilde Pekin’e itidalli davranması çağrısında bulunuyoruz” mesajını verdi. Ayrıca, “rutin demokratik bir geçişi askeri kışkırtmalar için bahane olarak göstermenin gerginliği artıracağı” uyarısında bulundu.

ABD’nin “Tek Çin Politikası””na Bağlılığını Koruyor

Miller, ABD’nin “Tek Çin Politikası”na bağlılığını koruduğunu vurgulayarak, Çin’in Tayvan ve Tayvan Boğazı çevresinde düzenlediği ortak askeri tatbikatlarından derin endişe duyduklarını belirtti.

Çin, Ada’yı Ablukaya Aldı

Tayvan Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, son 24 iddaci güncel giriş saatte 62 askeri hava aracının Ada çevresinde uçtuğu belirtilmişti. Çin’in 23 ve 24 Mayıs’ta Ada çevresinde düzenlediği askeri tatbikat, Tayvan’ın yeni lideri Lai Ching-te’nin göreve başlamasından 3 gün sonra başlamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun Doğu Cephesi Komutanlığı, “Müşterek Kılıç-2024A” adı verilen 2 gün sürecek tatbikatın, Tayvan Boğazı, Tayvan Adası’nın çeşitli bölgeleri ile çevre adaları içereceğini duyurmuştu. Tatbikatın, “bağımsızlığa yönelik eylemleri cezalandırma” ve “dış güçlerin müdahalesine karşı uyarı” amaçlı olduğu belirtilmişti.

İlgili Yazılar